EFT

EFT

EFT

“Size ve bana paha biçilmez bir hediye verildi. Esas katkılarının 5.000 yıl önce olması nedeniyle maalesef Hayırseverlerimizin bazıları ile hiçbir zaman görüşemeyeceğiz. Bu zeki insanlar EFT’nin merkezini, yani vücudun her tarafında akan gizli enerjileri bulmuş ve haritasını yapmışlardır. Bu gizli enerjiler aynı zamanda akupunkturun da merkezidir ve sonuç olarak EFT ve akupunktur kuzenlerdir. Her iki disiplin de hızlı bir şekilde büyümekte ve zaman geçtikçe hem duygusal hem de fiziksel iyileştirme de en önemli role sahip olmaya yöneltilmektedirler.

Çok daha yakın zamanlarda, bazı diğer adanmış kişiler bu antik teknikleri kullanmamızı geliştirmişlerdir. Bunların başlıcası Dr. George Goodheart ve EFT’nin selefi olan Uygulamalı Kinesyoloji alanına olan iyi yönde birçok katkısıdır.

Dr. John Diamond’un çalışmaları, benim bildiğim kadarıyla, bu gizli enerjileri kullanan ve bunların hakkında yazı yazan ilk psikiyatr olması nedeniyle olağanüstü bir takdir almıştır. Uygulamalı Kinesyolojiden gelişmiş fikirlerle birlikte bir çok öncülük eden kavramı, bu yeni İyileştirme Gökdeleninin inşa edildiği temeli oluşturmuştur.

Bu prosedürlerle ilgili asıl tanıtımı aldığım Dr. Roger Callahan tarihin ona verebileceği bütün itibarı hak etmektedir. Önemli bir şekilde bu teknikleri genele yayan ilk kişidir ve kendi mesleğinin açık düşmanlığına rağmen bunu yapmıştır. Sizin de takdir edebileceğiniz gibi, geleneksel düşüncenin kökleşmiş inançları aracılığıyla ilerlemek çok büyük bir inanç gerektirir. Roger Callahan'ın misyoner dürtüsü olmadan hala bu "ilginç şey" hakkında teoriler üretip duruyor olurduk.

Bu dehaların omuzlarına mütevazice yaslanmaktayım. Benim bu hızla gelişen alana olan katkım yeni keşiflere doğru kaçınılmaz bir şekilde kendi yolunu bulan karmaşıklığı azaltmak olmuştur. EFT, profesyonellerin ve mesleğe yabancı olanların birçok sorunda kullanabileceği bu prosedürlerin oldukça basit yorumudur.

Bir İyileştirme Gökdeleninin henüz zemin katındayız ve bu yüzden öğrenmemiz gereken çok şey var.” Gary CRAIG

 Kısaca söylemek gerekirse EFT’nin dayandığı ilkeler binlerce yıllık doğu tıbbına,  akupunktur ve akupresur  yöntemlerine dayanır.

Dr. Roger Callahan adlı, kırk yılı aşkın deneyimli bir psikiyatr, doğu tıbbı üzerine yaptığı araştırmalarda kötü anıların, travmaların ve olumsuz deneyimlerin yarattığı düşüncelerin  bedenin enerji sistemindeki düzgün akışı olumsuz yönde etkilediğini izlemiştir. Yersiz korkuların ve endişelerin tedavisi için yaptığı geniş araştırmalar sonucu meridyenlerin uç noktalarına uygulanan baskıların olumlu sonuçlar verdiğini görmüş, geliştirdiği yöntemi pek çok sayıda hastasına uygulamaya başlamıştır.

Callahan bu konudaki ilk keşif deneyimini 1980 senesinde yaşamıştır. Mary adlı, su fobisini tedavi etmeye çalıştığı ve bir buçuk yıldır klasik terapiler ile sonuç alamadığı  hastası ile seansta iken, Mary midesinin bulandığını söylediğinde Dr. Callahan incelemekte olduğu konularla ilgili olduğu için, işleyip işlemeyeceğini merak edip, mide meridyeninin uç noktası olan göz altı noktasına hafifçe birkaç kez vurmuştur. Mary aniden tüm su fobisinin yok olduğunu söylediğinde,  birlikte yakınlarındaki havuza gitmişler ve Mary yüzüne su serpmeye başlamıştır. Korkuları, kabusları, baş ağrıları; hepsi aynı gün tamamen ortadan kalkmış ve bir daha tekrarlamamıştır. (Dr.Roger Callahan, The Rapid Treatment of Panic, Agoraphobia and Anxiety, 1990)

Callahan bu terapi yöntemini geliştirip “Thought Field Therapy: TFT” (Düşünce Alanı Terapisi) adını vermiştir.

Sonra öğrencilerinden biri, Gary Craig adlı bir mühendis, bu yöntemleri daha basitleştirip, herkesin kullanabileceği bir teknik haline getirmiş ve “Emotional Freedom  Techniques : EFT” (Duygusal Özgürleşme Teknikleri) adını vermiştir.

Bilgisini ve deneyimini cömertçe paylaşan Craig sayesinde, bugün gitgide yaygınlaşan, hem kişisel olarak, hem de terapistler tarafından kullanılan bu teknik,  herkesin kendi kendine uygulayabileceği bir yöntem haline gelmiştir.

 

Copyright © www.mydizayn.com